Cât costă de fapt administrarea unei firme în Polonia în 2026 — defalcarea completă
Toate costurile unei firme în Polonia în 2026: ZUS exact la zlot, contribuția de sănătate, CIT și PIT, contabilitate, birou virtual și când Sp. z o.o. bate JDG.
Costul real al unei afaceri în Polonia în 2026 variază de la câteva mii de zloți pe an, pentru o întreprindere individuală (JDG) aflată încă în perioada de facilități, până la câteva zeci de mii pentru o societate cu răspundere limitată (Sp. z o.o.) activă, cu contabilitate completă și ZUS integral. Diferența nu provine dintr-o singură cheltuială mare, ci din suma unei duzini de cheltuieli mai mici — contribuții, impozite, contabilitate și costuri pe care nimeni nu le menționează în reclame. Acest ghid prezintă toate cifrele pentru 2026: contribuțiile ZUS calculate până la ultimul zlot, contribuția de sănătate în funcție de regimul fiscal, impozitele, costurile fixe și ascunse, precum și momentul în care o societate cu răspundere limitată devine mai ieftină decât o întreprindere individuală.
Dacă abia vă înființați firma, începeți cu ghidul nostru despre înregistrarea firmei; aici ne concentrăm pe ceea ce urmează după înregistrare — costul menținerii afacerii în funcțiune în primii trei ani.
Pe scurt
- Salariul minim 2026: 4 806 PLN brut (un singur prag, fără creștere la mijlocul anului); salariul mediu prognozat: 9 420 PLN
- ZUS integral (fără contribuția de sănătate): 1 926,76 PLN pe lună (1 788,29 PLN fără contribuția de boală)
- ZUS preferențial: 456,18 PLN pe lună timp de 24 de luni; Facilitatea de start: zero contribuții sociale în primele 6 luni (contribuția de sănătate se plătește întotdeauna)
- Contribuția de sănătate 2026: minimum 432,54 PLN pe lună (scala progresivă și impozitul liniar); reforma care ar fi redus-o a fost respinsă prin veto — regulile existente rămân în vigoare
- CIT: 9% pentru micii contribuabili (venituri de până la 8,517 milioane PLN), 19% în regim standard; pragul de scutire de TVA a crescut la 240 000 PLN
- Când o Sp. z o.o. este mai avantajoasă decât o întreprindere individuală: de regulă peste aproximativ 200 000 PLN venit anual, în principal datorită CIT-ului de 9% și lipsei contribuțiilor ZUS pentru membrii consiliului de administrație ai unei societăți cu mai mulți asociați
Din ce se compune de fapt costul unei firme
Antreprenorii cer de obicei o singură cifră — „cât costă o firmă pe lună”. Răspunsul onest este că depinde de cinci variabile, fiecare putând modifica totalul cu sute sau mii de zloți:
- Forma juridică — întreprindere individuală sau Sp. z o.o. (de ea depind contribuțiile ZUS și modul de impozitare)
- Regimul fiscal — scala progresivă, impozitul liniar sau impozitul forfetar (pentru o întreprindere individuală) ori CIT / CIT estonian (pentru o societate)
- Etapa activității — în primele 30 de luni se aplică facilități ZUS substanțiale
- Nivelul veniturilor — determină contribuția de sănătate, dreptul la CIT de 9% și dacă scutirea de TVA merită
- Costurile fixe — contabilitate, adresă, software — elemente care par mărunte, dar care însumează mii de zloți pe parcursul unui an
Să le analizăm pe rând.
ZUS 2026 — cea mai mare cheltuială, dar nu din prima zi
Pentru o întreprindere individuală, ZUS reprezintă de obicei o povară mai mare decât impozitul pe venit. Vestea esențială pentru cei care abia încep: în primii doi ani și jumătate plătiți semnificativ mai puțin, datorită a trei facilități succesive.
ZUS integral (contribuțiile sociale)
Baza de calcul este 60% din salariul mediu prognozat, ceea ce în 2026 înseamnă 5 652 PLN. La această bază se calculează contribuțiile sociale:
| Contribuție | Cotă | Suma lunară |
|---|---|---|
| Pensie | 19,52% | 1 103,27 PLN |
| Invaliditate | 8,00% | 452,16 PLN |
| Boală (voluntară) | 2,45% | 138,47 PLN |
| Accidente | 1,67% | 94,39 PLN |
| Fondul Muncii | 2,45% | 138,47 PLN |
| Total cu contribuția de boală | 1 926,76 PLN | |
| Total fără contribuția de boală | 1 788,29 PLN |
Acestea sunt doar contribuțiile sociale — contribuția de sănătate se calculează separat (vedeți mai jos) și se adaugă la sumele de mai sus.
Trei facilități care reduc costurile de la început
- Facilitatea de start (lunile 1–6): scutire de toate contribuțiile sociale. Plătiți doar contribuția de sănătate. Disponibilă pentru prima afacere sau după o pauză de 60 de luni.
- ZUS preferențial (lunile 7–30): baza este 30% din salariul minim (1 441,80 PLN), astfel încât contribuțiile sociale ajung la 456,18 PLN cu contribuția de boală (420,86 PLN fără ea). Timp de 24 de luni.
- Mały ZUS Plus (după perioada preferențială): pentru afacerile cu venituri de până la 120 000 PLN în anul precedent — contribuția se calculează proporțional cu venitul, într-un interval cuprins între suma preferențială și cea integrală. Disponibil timp de 36 de luni în orice perioadă de 60 de luni.
Concluzia practică. Un întreprinzător individual la început de drum plătește la ZUS, în primul semestru, doar contribuția de sănătate, iar în următorii doi ani câteva sute de zloți pe lună în loc de aproape două mii. Acest lucru schimbă economia primilor trei ani și merită planificat în mod deliberat.
Cui nu i se aplică ZUS — și capcana asociatului unic
Un membru al consiliului de administrație al unei Sp. z o.o. cu mai mulți asociați, numit prin hotărâre, nu este supus contribuțiilor sociale ZUS pe această bază — unul dintre principalele avantaje ale societății față de întreprinderea individuală la niveluri mai mari de venit. Există însă o capcană: asociatul unic al unei Sp. z o.o. cu asociat unic este tratat de ZUS ca întreprinzător și plătește ZUS integral și contribuția de sănătate, exact ca în cazul unei întreprinderi individuale. Soluția tipică pentru afacerile cu o singură persoană este, prin urmare, primirea unui al doilea asociat în societate. (Un membru al consiliului de administrație remunerat pe baza numirii poate fi, în schimb, supus doar contribuției de sănătate — merită să confirmați acest aspect cu contabilul dumneavoastră, pentru situația concretă.)
Contribuția de sănătate 2026 — reforma a fost respinsă prin veto, vechile reguli rămân
Aceasta este cheltuiala descrisă cel mai des greșit în 2025. Să punem faptele în ordine: legea care reducea contribuția de sănătate a antreprenorilor a fost respinsă prin veto de Președinte în mai 2025 și nu a intrat în vigoare. În 2026 se aplică regulile existente, cu o singură modificare — baza minimă redusă temporar (75% din salariul minim) a revenit la 100%, așa că contribuția minimă a crescut.
Contribuția depinde de regimul fiscal (sumele în vigoare din februarie 2026 până în ianuarie 2027):
| Regim fiscal | Regulă | Minimum lunar |
|---|---|---|
| Scala progresivă | 9% din venit | 432,54 PLN |
| Impozit liniar | 4,9% din venit | 432,54 PLN |
| Forfetar — venituri de până la 60 000 PLN/an | sumă fixă | 498,35 PLN |
| Forfetar — venituri de 60 000–300 000 PLN/an | sumă fixă | 830,58 PLN |
| Forfetar — venituri de peste 300 000 PLN/an | sumă fixă | 1 495,04 PLN |
În cazul scalei progresive, contribuția de sănătate nu este deductibilă; în cazul impozitului liniar, poate fi dedusă din bază până la un plafon anual; în regimul forfetar cu venituri de peste 300 000 PLN, jumătate din ea este deductibilă. (În ianuarie 2026 se aplica încă o bază mai mică, rezultată din decontarea anului de contribuție 2025 — sumele de mai sus se referă la perioada februarie 2026 – ianuarie 2027.)
Impozitele 2026 — CIT, PIT, impozit forfetar, CIT estonian
CIT (societăți): 9% pentru „micii contribuabili”, ale căror venituri nu depășesc echivalentul a 2 milioane EUR (aproximativ 8 517 000 PLN în 2026), precum și pentru societățile aflate în primul an de activitate; 19% peste acest nivel. Trebuie însă să țineți cont de dubla impunere la distribuirea profitului: CIT la nivelul societății, apoi impozitul de 19% pe dividende la nivelul asociatului. Sarcina fiscală efectivă asupra profitului distribuit este, prin urmare, mai mare decât cota CIT în sine.
CIT estonian (impozitarea forfetară a veniturilor societăților): mută momentul impozitării în momentul distribuirii profitului. Cotele sunt de 10% (mic contribuabil / societate la început de activitate) și 20% (ceilalți), iar sarcina fiscală efectivă la distribuire poate fi mai mică decât în modelul clasic. Necesită însă îndeplinirea unor condiții — asociații pot fi doar persoane fizice, societatea nu poate deține participații în alte entități și trebuie să mențină un nivel minim de angajare.
PIT (întreprinzători individuali):
- Scala progresivă: 12% pentru un venit de până la 120 000 PLN, 32% peste acest prag; suma neimpozabilă este de 30 000 PLN (neschimbată — majorarea la 60 000 PLN a fost amânată).
- Impozitul liniar: 19% indiferent de venit — avantajos la niveluri mai mari de venit.
- Impozitul forfetar pe veniturile înregistrate: cota depinde de tipul activității — de exemplu 12% sau 8,5% pentru unele servicii IT, 8,5% pentru multe servicii. Impozitul forfetar se aplică veniturilor (fără deducerea costurilor), așa că este rentabil atunci când costurile sunt mici.
TVA: pragul scutirii subiective a crescut în 2026 la 240 000 PLN (anterior 200 000 PLN). Atenție: unele activități — printre care serviciile de consultanță și cele juridice — sunt supuse TVA de la primul zlot, indiferent de cifra de afaceri. Descriem în detaliu înregistrarea în ghidul nostru despre înregistrarea în scopuri de TVA cu un birou virtual.
Costuri fixe — contabilitate, adresă, înregistrare
Contabilitatea este a doua cea mai mare cheltuială după ZUS și cea mai mare diferență dintre cele două forme:
| JDG (KPiR / forfetar) | Sp. z o.o. (contabilitate completă) | |
|---|---|---|
| Lunar | 200–600 PLN | 700–1 500 PLN |
| Anual | 2 400–7 200 PLN | 8 400–18 000 PLN |
O Sp. z o.o. trebuie să țină contabilitate completă din prima zi — un cost inerent și permanent, pe care o întreprindere individuală îl evită până la anumite praguri.
Adresa de sediu social (birou virtual). Prețurile reale de pe piață în 2026 sunt mai mici decât presupun mulți antreprenori:
| Segment | Preț/lună | Anual |
|---|---|---|
| De volum (autoservire) | 20–50 PLN | 240–600 PLN |
| Standard (cu gestionarea corespondenței) | 60–150 PLN | 720–1 800 PLN |
| Premium (adresă prestigioasă, servicii complete) | 150–340 PLN | 1 800–4 080 PLN |
Capcana „de la X PLN”. Prețurile promovate ca „de la 20–30 PLN” sunt aproape întotdeauna tarife pentru plata în avans pe 12 sau 24 de luni. Cu plată lunară, același pachet costă de obicei de 1,6–3 ori mai mult. Comparați prețurile pe aceeași bază de facturare.
Contul bancar de firmă. În practică, acest element este adesea gratuit. Mai multe bănci oferă un cont de firmă fără comisioane și fără condiții (printre ele Alior, Nest și Erste — fosta Santander); majoritatea renunță la comision cu condiția unui transfer lunar către ZUS sau a unor încasări minime și percep în jur de 12–25 PLN pe lună dacă această condiție nu este îndeplinită. Costul real apare abia la transferurile în străinătate (SWIFT, aproximativ 25–75 PLN per transfer) — SEPA este gratuit necondiționat doar la unele bănci.
Înregistrarea (cost unic): în procedura online S24, taxa judiciară este mai mică decât în cazul actului notarial; la aceasta se adaugă taxa PCC de 0,5% din capitalul social (minus taxa judiciară). (Taxa pentru Monitorul Judiciar și Economic a fost eliminată la sfârșitul anului 2025.)
Costuri ascunse — cele pe care nimeni nu le menționează la început
- Costul unui angajat pentru angajator: la salariul brut trebuie să adăugați aproximativ 20,5% contribuții ale angajatorului (plus minimum 1,5% pentru PPK). Un post cu un salariu de 6 000 PLN brut costă în realitate firma peste 7 200 PLN.
- Dubla impunere în cazul unei societăți la distribuirea profitului (CIT plus 19% pe dividend).
- Plata defalcată (split payment) și lichiditatea — mecanismul plății defalcate poate bloca fonduri în contul de TVA.
- KSeF din 2026 — facturarea electronică obligatorie înseamnă un cost de implementare sau de software (deși Ministerul Finanțelor pune la dispoziție un instrument gratuit). Tratăm acest subiect într-un ghid separat despre KSeF.
- Auditul situațiilor financiare — obligatoriu doar după depășirea a cel puțin două din trei praguri (50 de angajați / 33 de milioane PLN total active / 66 de milioane PLN venituri), deci nu afectează firmele mici — dar merită să cunoașteți pragul.
- Schimbarea ulterioară a adresei — dacă alegeți greșit adresa, corectarea ei în KRS înseamnă taxe și timp suplimentare.
Întreprindere individuală sau Sp. z o.o. — când este rentabilă fiecare
O imagine simplificată a trei situații tipice (fără facilitățile ZUS, adică costul „în regim de croazieră” după 30 de luni):
Scenariul 1 — o singură persoană, venit de aproximativ 150 000 PLN pe an. De regulă câștigă întreprinderea individuală. ZUS-ul integral plus contribuția de sănătate reprezintă principalul cost, iar cu cheltuieli de afaceri reduse, impozitul forfetar sau cel liniar pot funcționa bine. O societate adaugă contabilitatea completă și dubla impunere, fără să aducă încă un avantaj.
Scenariul 2 — venit de aproximativ 500 000 PLN pe an. Punctul de cotitură. O Sp. z o.o. cu CIT de 9% și fără ZUS pentru membrii consiliului de administrație (ai unei societăți cu mai mulți asociați) începe să depășească o întreprindere individuală impozitată după scala progresivă sau cu impozit liniar, în ciuda contabilității mai scumpe — mai ales atunci când profitul este reinvestit, nu distribuit.
Scenariul 3 — o echipă, venit de aproximativ 2 000 000 PLN pe an. O Sp. z o.o. (adesea cu CIT estonian) câștigă de regulă detașat — la acest nivel, economia la contribuții și impozite depășește toate costurile fixe.
Regula generală: pragul de rentabilitate al unei Sp. z o.o. se situează de obicei peste aproximativ 200 000 PLN venit anual — dar doi factori îl deplasează: dacă profitul este distribuit sau reinvestit și dacă ZUS-ul integral poate fi evitat printr-o structură cu mai mulți asociați.
Exemplu de costuri fixe anuale — o Sp. z o.o. mică
Pentru o Sp. z o.o. activă, dar mică (doi asociați, fără echipă angajată cu normă întreagă), costurile fixe independente de impozitul pe profit:
| Element | Anual |
|---|---|
| Contabilitate (completă) | 8 400–18 000 PLN |
| Birou virtual (standard) | 720–1 800 PLN |
| Software / facturare electronică / servicii bancare | 500–2 000 PLN |
| Total costuri fixe | ≈ 9 600–21 800 PLN |
La acestea se adaugă impozitul pe profit (CIT), în funcție de rezultat, și — dacă structura o impune — ZUS-ul și contribuția de sănătate pentru asociat. Pentru o întreprindere individuală cu o singură persoană, costurile fixe echivalente (fără ZUS) sunt mai mici: contabilitate mai ieftină și nicio obligație de a ține contabilitate completă.
Întrebări frecvente (FAQ)
Cât costă ZUS-ul integral în 2026? Contribuțiile sociale ajung la 1 926,76 PLN pe lună (cu contribuția de boală) sau la 1 788,29 PLN fără aceasta. Contribuția de sănătate se calculează separat și se adaugă la această sumă.
A scăzut contribuția de sănătate în 2026? Nu. Reforma care reducea contribuția de sănătate a fost respinsă prin veto în mai 2025 și nu a intrat în vigoare. Se aplică regulile existente — 9% din venit în cazul scalei progresive, 4,9% în cazul impozitului liniar, sume fixe în regimul forfetar — iar contribuția minimă a crescut (baza a revenit la 100% din salariul minim), la 432,54 PLN în cazul scalei progresive și al impozitului liniar.
Cât costă contabilitatea pentru o Sp. z o.o.? Contabilitatea completă pentru o societate mică costă de obicei 700–1 500 PLN pe lună. Pentru o întreprindere individuală cu KPiR sau în regim forfetar, contabilitatea este mai ieftină — 200–600 PLN pe lună.
De la ce venit este mai rentabilă o Sp. z o.o. decât o întreprindere individuală? De obicei peste aproximativ 200 000 PLN venit anual, în principal datorită CIT-ului de 9% și posibilității de a evita ZUS printr-o structură cu mai mulți asociați. Pragul se deplasează în funcție de faptul că distribuiți sau reinvestiți profitul.
Ca antreprenor nou, voi plăti imediat ZUS integral? Nu. În primele 6 luni se aplică Facilitatea de start (doar contribuția de sănătate), iar în următoarele 24 de luni ZUS-ul preferențial (456,18 PLN contribuții sociale). ZUS-ul integral începe abia după această perioadă.
Care este pragul de scutire de TVA în 2026? 240 000 PLN — în creștere de la 200 000 PLN. Unele activități (printre care serviciile de consultanță și cele juridice) sunt totuși supuse TVA de la primul zlot, indiferent de cifra de afaceri.
Cât costă de fapt angajarea unui salariat? La salariul brut trebuie să adăugați aproximativ 20,5% contribuții ale angajatorului, plus minimum 1,5% pentru PPK. Un post cu un salariu de 6 000 PLN brut costă în realitate firma peste 7 200 PLN.
Este biroul virtual o economie reală? Da. În loc de zeci de mii de zloți pe an pentru închirierea unui birou, o adresă de sediu social cu gestionarea corespondenței costă 720–1 800 PLN pe an în segmentul standard. Comparăm formatele într-un ghid separat.
Pașii următori
Când planificați bugetul firmei pentru 2026, parcurgeți patru decizii în această ordine:
- Forma juridică — o întreprindere individuală la început, la venituri mai mici, o Sp. z o.o. la venituri mai mari sau atunci când profitul este reinvestit.
- Regimul fiscal — potriviți scala progresivă, impozitul liniar sau impozitul forfetar cu structura costurilor și a veniturilor; pentru o societate, luați în calcul CIT-ul estonian.
- Folosiți facilitățile ZUS — planificați primele 30 de luni astfel încât să profitați pe deplin de Facilitatea de start și de ZUS-ul preferențial.
- Alegeți adresa în mod deliberat — biroul virtual este cel mai mic cost fix real; comparați prețurile pe aceeași bază de facturare.
La Henry Estates oferim o adresă de sediu social prestigioasă, cu gestionarea completă a corespondenței — unul dintre puținele costuri fixe pe care le puteți reduce fără compromisuri în privința imaginii sau a siguranței înregistrării. Deservim clienți în șapte limbi.
Programați o consultație cu Henry Estates →
Acest articol are caracter informativ și nu constituie consultanță fiscală sau juridică. Cotele, contribuțiile și pragurile se schimbă în fiecare an și depind de circumstanțele individuale; deciziile concrete ar trebui luate după consultarea unui consultant fiscal sau a unui contabil din Polonia. Cifrele reflectă situația din 2026.